You are here : HomeDocumentationAdvisory Coucil on Human Rights membersMr. Mahjoubi Aherdane

Newsletter

News

24-05-2022

Cameroon: CNDH Maroc participates in hosting a training workshop for CHDC (...)

Read more

18-05-2022

UN Headquarters in New York: CNDH Chairperson calls for the effective (...)

Read more

22-04-2022

CNDH presents its report on the effectiveness of the right to health in Morocco

Read more
All news
  • Reduce
  • Enlarge

Mr. Mahjoubi Aherdane

Mr. Mahjoubi Aherdane was born in 1921 in Oulmès.

He followed his studies at the Collège of Azrou, then joined the Dar El Beida Military School in Meknès, where he obtained the officer rank in 1940.

In 1949, he was nominated local governor. Mr. Aherdane participated as officer in the fight for the independence of Morocco and was a member of the Conseil national de la résistance (National council for resistance).

In the wake of the independence, he was nominated governor of the province of Rabat. In 1957, he founded, alongside Dr. Abdelkrim Khatib, the Popular Movement party (MP), where he held the post of Secretary General. Afterwards, he was appointed Minister of National Defence from 1961 to 1964. Mr. Aherdane took part, on March 21st, 1963, in the creation of the Front pour la Défense des Institutions Constitutionnelles (Front for Defending Constitutional Institutions). In October of the same year, he was elected to the House of Advisors (province of Rabat). In August 1964, he was appointed Minister of Agriculture then, in July 1956, Minister of Agriculture and Agrarian Reform. From February 1966 to March 1967, he was nominated Minister of State in charge of National Defence. On March 1st, 1977, he was appointed Minister of State and on October 10th of the same year, Minister of State in charge of Posts and Telecommunications, then Minister of State in charge of Cooperation in November 1981. On November 30th, 1983, he was appointed Minister of State. Mr. Mahjoubi Aherdane, who was a member of the House of Representatives in 1977, was appointed member of the Conseil national de sécurité (National council for security) in 1979. In December 1980, he was nominated member of the Conseil de régence (Regency council). He would be removed from post of Secretary General of the Popular Movement (MP) at an extraordinary conference of the party, held in Rabat on October 4-5, 1986. In June 1991, he created a new party, “National Popular Movement” (MNP), where he held the post of Secretary General.

In June 1997, Mr. Aherdane was elected communal councillor.

Mr. Aherdane is also a poet and an artist who is passionate about painting.

Top